Železné pravidlo českého důchodového systému, že se nevyplácí žádat o předčasný odchod do důchodu, letos kvůli mimořádným valorizacím neplatí.

„Situace v roce 2022 je naprosto výjimečná. Předčasné důchody v letošním roce budou vyšší než řádné důchody v příštím roce,“ říká Tomáš Machanec, ředitel odboru sociálního pojištění na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

Radí proto tento postup: „Pokud se chystáte do důchodu v příštím roce, tak ano, pracujte nadále, ale udělejte ještě jednu věc: Požádejte si o starobní důchod – bez výplaty – ještě letos.“

Pokud má člověk celoživotní průměrnou mzdu (osobní vyměřovací základ) například 40 tisíc korun, pak řádný důchod spočtený v příštím roce představuje 20 537 korun hrubého. Pokud ovšem zažádá o předčasný důchod ještě v letos a bude mu chybět do řádného odchodu do tří měsíců, pak se mu letos důchod vypočítá na 22 422 korun. Rozdíl je tedy téměř dva tisíce korun.

Nutná je osobní návštěva

Tento postup je podle ředitele výhodný zejména pro lidi, kteří mají řádný termín v příštím roce. Může jít až o sto tisíc lidí, kteří průměrně každý rok odcházejí do důchodu.

Je ovšem nutné zažádat na Okresní správě sociálního zabezpečení osobně. Ministerstvo však varuje, že mohou vznikat problémy s přetížením úřadů, a je proto lepší zažádat co nejdříve.

„Nemůžeme vyloučit, že zájem bude tak velký, že budeme mít problém lidi obsloužit. Proto jsme v diskuzi, že zkusíme vytvořit zjednodušený první krok,“ říká ředitel s tím, že by se mohl vyvinout elektronický formulář s žádostí.

Podle mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Evy Davidové Česká správa sociální zabezpečení s touto možností počítá.